Webnode: Mám nový web! A čo teraz?

14.09.2022

Takže si klikla na publikovať a tvoj projekt je online, dostupný všetkým! Gratulácie! 🎉 Určite si si však všimla, že tvoj web ešte nie je na Google 🤔

Aké sú ďalšie kroky? Prejdi si tento zoznam, aby si vedela, ako môžeš na svoj web priviesť návštevníkov, zákazníkov či klientov. Je to naozaj veľmi stručný zoznam, ale jeho cieľom je naviesť ťa správnym smerom. Hlavne, ak máš web na Webnode.

1. Kúp si doménu

Doména je absolútne prvá vec, ktorá patrí k webovej stránke. Určite nechceš posielať svojim klientom takýto odkaz: moj-projekticek-4-final.webnode.sk. Čo myslíš? Nie je to ani profesionálne, ani to nevyzerá pekne, a ešte k tomu sa v tom dá narobiť kopa preklepov.

Doména by mala vystihovať teba či tvoju značku, charakter tvojho projektu. Mala by byť čo najkratšia a čo najviac zamapamäteľná.

Toto je tak veľká téma, že o nej určite ešte napíšem samostatný článok. Zatiaľ mi prosím ver, že vlastnú doménu potrebuješ a naozaj sa ti do nej oplatí investovať.


Domény na Webnode môžeš využívať s aktívnym balíčkom prémiových služieb. Ak ho ešte nemáš, kúp si ho tu. Stačí ti Limited.

Samotnú doménu môžeš kúpiť aj mimo Webnode a potom si ju na projekt nasmerovať pomocou DNS. Je to relatívne jednoduché. Návod pre priradenie domény k Webnode nájdeš tu. 

Odteraz budem v tomto článku vychádzať z predpokladu, že tvoj projekt beží na vlastnej doméne 😄

2. Zaregistruj svoju doménu do Google Search Console

Tento nástroj ti ponúka kopu nástrojov pre správu svojej domény. V ideálnom prípade tiež nahraj súbor sitemap, aby Google vedel, koľko máš na webe stránok. Rýchlejšie ich tak skontroluje.

Sitemap je automaticky dostupný na tvojej stránke, napr. https:/www.mojweb.sk/sitemap.xml

Možnosti overenia vlastníctva domény sú dve:

  • Ak máš doménu vedenú vo Webnode, pokračuj podľa ich návodu.
  • Ak máš doménu vedenú inde, napr. vo Webhouse.sk alebo vo Websupport, Forpsi apod., zvoľ overenie pomocou DNS. Vygenerovaný TXT záznam potom vložíš priamo do nastavení domény.

Google ti dá spätnú väzbu ihneď - buď napíše, že sa overenie podarilo, alebo že to chvíľu potrvá. "Potrvať" to potom môže aj niekoľko týždňov - nie je to nič nezvyčajné. Len žiadnu paniku.

3. Vyplň všetky polia pre SEO obsah, ktoré v nastaveniach nájdeš

Webnode ponúka množstvo možností, ako nastaviť na tvojom webe SEO. Dôležité polia sú:

  • NASTAVENIA - NASTAVENIE WEBU - NÁZOV WEBU
  • STRÁNKY - (klikni na ktorúkoľvek stránku) - TITULOK a POPIS. Popis by mal byť dlhý 2-3 vety. Pole pre "kľúčové slová" môžeš kompletne ignorovať, žiadne dobro (ani zlo) nerobí.
  • Ak používaš blog, SEO titulok a popisok nájdeš po kliknutí na ČLÁNKY - (klikni na článok) - SEO NASTAVENIA ČLÁNKU - TITULOK a POPIS.

Vo všetkých týchto poliach by mali byť správne a prirodzene použité kľúčové slová. O tom, ako sa dostať ku kľúčovým slovám, ideálne zadarmo, napíšem neskôr.

4. Prepoj web so sociálnymi sieťami

Odkaz na svoj web umiestni na všetky svoje sociálne profily, kde pravidelne pôsobíš. A naopak, na web umiestni odkazy na tieto profily. Môžeš na to použiť doplnkovú lištu. Do nej sa dajú nahrať odkazy na tvoj Facebook, Instagram, LinkedIn, WhatsApp a ďalšie.

Ďalšou kapitolou sú OG náhľadové obrázky, popisky a titulky. Toto sú obrázky, ktoré sa zobrazia vtedy, keď zdieľaš odkaz na svoj web v Messengeri, WhatsAppe, na Facebooku a pod. Obrázok pre Whatsapp môžeš nastaviť podľa tohto návodu a obrázok pre Messenger zase takto.

5. Pridávaj kvalitný a jedinečný obsah

Návštevníci budú na tvoj web chodiť, ak tam nájdu to, čo hľadajú, čo je užitočné, čo ich vzdeláva alebo baví. Preto by mal byť tvoj web zaujímavý pre tvoju cieľovú skupinu.

Obsah môžeš tvoriť sama, alebo si na to najať ľudí - tzv. copywriterov.

Ak máš e-shop, venuj pozornosť produktovým stránkam. Pridávaj dôsledné popisy, naozaj kvalitné fotky a tiež nezabudni na to, že produktová stránka sa dá upravovať ako takmer každá iná stránka na Webnode. Môžeš do nej pridať videá, widget po recenzie zákazníkov apod.

Samozrejme, iná vec je, ak tvoríš portfolio, napr. svojich fotiek. Vtedy je fajn založiť si ako doplnok blog a pravidelne zdieľať tvoj umelecký denníček, zážitky z fotenia, zo zákulisia, nejaké know-how, recenzie foťákov a pod.

Google je textový vyhľadávač, takže ak bude niekto niekto hľadať recenziu na FUJI100V a ty o ňom ako svadobný fotograf napíšeš recenziu, juchú, máš návštevníka z vyhľadávania. A možno je to budúci ženích, ktorému raz nafotíš svadbu.

6. Vyskúšaj e-mailový marketing

Algoritmy sociálnych sietí sú nevyspytateľné. Sledovať na Instagrame ťa môže množstvo ľudí, ale nikdy nemáš istotu, že tvoj obsah aj uvidia. 

Pokiaľ však získaš súhlas s použitím e-mailu od svojho návštevníka, máš spolovice vyhrané. Doručíš mu tak svoj obsah priamo do e-mailovej schránky, čo je v podstate jeho najosobnejší priestor. A potom je to 50/50.

Svoju doménu môžeš prepojiť v podstate s hocijakým newslettrom. Najznámejšie sú Mailchimp, MailerLite či Ecomail. Tieto služby potom vygenerujú formulár pre zber e-mailových adries, ktorý nahráš na svoj web.

7. Používaj Google Analytics

Vďaka tomuto nástroj budeš vidieť, ako sa k tebe návštevníci dostali, aké kľúčové slová zadali do vyhľadávania, koľko času u teba strávili, kam klikali, aké zariadenie - mobil či PC - použili. Toto všetko sa fakt hodí na to, aby si svoj web mohla vylepšovať a zvyšovala tak konverzie.

Je to naozaj lepšie ako štatistiky v administrácii Webnode. Určite choď do toho, aj keď tam prvé týždne bude málo dát.

8. Vyhodnocuj a zlepšuj

Možno po čase zistíš, že tebou vybrané kľúčové slová nefungujú, alebo že tvoja doména nemá ten správny šmrnc. Je určite to dobré to vedieť, vyhodnotiť situáciu a vymyslieť a otestovať iné riešenia. Vždy je to neustálom vývoji a zlepšovaní. Evolúcii. Inak by sme tu predsa neboli.

Toto bol veľmi rýchly prehľad toho, aké kroky podniknúť v prvé dni po publikovaní tvojho projektu na Webnode. Naozaj nemôžeš čakať, že sa automaticky ocitneš na prvej strane výsledkov vyhľadávana Google, aj keď máš zaplatené prémiové služby. Webnode s tvojou pozíciou v Google (takmer) nič nemá.

SEO optimalizácia a online marketing sú obrovské témy, ktorým sa venujú milióny odborníkov. To znamená, že online nájdeš množstvo zdrojov, ktoré ti pomôžu. Alebo tam nájdeš mnnožstvo profíkov, ktorí to všetko vyhodnotia a nastavia za teba.

Dôležité je vedieť, že možnosti sú 😀

Najnovšie články o Webnode

Návody, tipy a triky pre lepší web

Takže si klikla na publikovať a tvoj projekt je online, dostupný všetkým! Gratulácie! 🎉 Určite si si však všimla, že tvoj web ešte nie je na Google 🤔

Pomohol ti tento návod? Zdieľaj ho!

Nepomohol? Nechaj mi komentár, alebo mi napíš správu. Rada ti poradím.